Σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr) θα είναι σε λειτουργία από την Τετάρτη 1 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 12.00 έως και τη Δευτέρα 6 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 23.59, προκειμένου να υποβληθούν κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής και μετεγγραφής. Η πλατφόρμα είναι προσβάσιμη στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί taxis. Στην περίπτωση ανήλικου/ης μαθητή/τριας ή ενήλικου προστατευόμενου μέλους το οποίο δε διαθέτει κωδικούς taxis, χρησιμοποιούνται οι κωδικοί taxis του γονέα ή κηδεμόνα ή του κατά το νόμο υπεύθυνου αντίστοιχα που έχει καταχωριστεί στο Πληροφοριακό Σύστημα Myschool. Στην περίπτωση αυτή, απαιτείται αποδεικτικό έγγραφο δημόσιας αρχής κατά τη διαδικασία της εγγραφής στο σχολείο.

Επίσης, στην περίπτωση κατά την οποία οι αιτούντες/αιτούσες δε διαθέτουν κωδικούς taxis, οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.

Οι αιτούντες/αιτούσες κατά την είσοδό τους στην εφαρμογή e-eggrafes θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται για τους τομείς και τις ειδικότητες των ΕΠΑ.Λ. στις οποίες δικαιούνται να εγγραφούν καθώς και την σχετική νομοθεσία.

Για περισσότερες πληροφορίες και/ή διευκόλυνση στην υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης εγγραφής, οι κηδεμόνες μπορούν να απευθυνθούν στο σχολείο.

Στο σχολείο μας το νέο σχολικό έτος 2021-2022 θα λειτουργήσουν οι παρακάτω Τομείς και Ειδικότητες:

• Τομέας ‘Πληροφορικής’
  • Τομέας ‘Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού’, με Ειδικότητα ‘Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων’
  • Τομέας ‘Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας’
  • Τομέας ‘Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος’

Στην Β' Τάξη δύναται να εγγράφονται:

• μαθητές που έχουν προαχθεί από την Α' Τάξη του Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου.
  • κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου ή ισοτίμων με τα απολυτήρια αυτά τίτλων σπουδών.
  • απόφοιτοι Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων (Τ.Ε.Ε.) για απόκτηση απολυτηρίου και πτυχίου.

Στους μαθητές που φοιτούν στο σχολείο δίνεται η δυνατότητα να διαμένουν και να σιτίζονται στη μαθητική εστία του Δήμου Φιλιατών.