Πρόγραμμα σπουδών

Τάξεις, Τομείς, Ειδικότητες και Μαθήματα

Στην Α΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα με εννιά (9) μαθήματα Γενικής Παιδείας που είναι κοινά για όλους τους μαθητές, εκπαιδευτικό πρόγραμμα εφτά (7) ωρών εβδομαδιαίως με μαθήματα προσανατολισμού και εκπαιδευτικό πρόγραμμα που αποτελείται από οχτώ (8) μαθήματα Επιλογής από τα οποία οι μαθητές επιλέγουν τα τρία (3).

1 Νέα Ελληνικά 4 ώρες, ενιαία διδασκαλία Γλώσσας και Λογοτεχνίας
2 Μαθηματικά Άλγεβρα 3 ώρες και Γεωμετρία 1 ώρα
3 Φυσικές Επιστήμες Φυσική 2 ώρες, Χημεία 1 ώρα και Βιολογία 1 ώρα
4 Πολιτική Παιδεία 2 ώρες, με διακριτά διδακτέα αντικείμενα Οικονομία, Πολιτικοί Θεσμοί και Αρχές Δικαίου και Κοινωνιολογία
5 Ιστορία 1 ώρα
6 Θρησκευτικά 1 ώρα
7 Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 2 ώρες
8 Φυσική Αγωγή 2 ώρες
9 Πληροφορική 2 ώρες

Μαθήματα προσανατολισμού

1 Ερευνητική εργασία στην Τεχνολογία 2 ώρες
2 Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός - Ασφάλεια και Υγιεινή στο χώρο εργασίας 2 ώρες
3 Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων 3 ώρες

Μαθήματα Επιλογής

1 Αγωγή Υγείας 2 ώρες
2 Αρχές Γραμμικού και Αρχιτεκτονικού Σχεδίου 2 ώρες
3 Αρχές Ηλεκτρολογίας και Ηλεκτρονικής 2 ώρες
4 Αρχές Μηχανολογίας 2 ώρες
5 Αρχές Οικονομίας 2 ώρες
6 Βασικές Αρχές Σύνθεσης 2 ώρες
7 Γεωπονία και Αειφόρος Ανάπτυξη 2 ώρες
8 Ναυτική Τέχνη 2 ώρες

Στη Β΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως. Ειδικότερα, εφαρμόζεται εκπαιδευτικό πρόγραμμα δώδεκα (12) ωρών εβδομαδιαίως, με εφτά (7) μαθήματα Γενικής Παιδείας, που είναι κοινό για όλους τους μαθητές και εκπαιδευτικό πρόγραμμα είκοσι τριών (23) ωρών εβδομαδιαίως που αποτελείται από τέσσερα (4) έως οχτώ (8) μαθήματα τομέα. Τα μαθήματα τομέα αποτελούνται, κατά προσέγγιση, από 50% θεωρητικό μέρος και 50% εργαστηριακό.

1 Ελληνική Γλώσσα Νέα Ελληνική Γλώσσα 2 ώρες και Λογοτεχνία 1 ώρα
2 Μαθηματικά Άλγεβρα 2 ώρες και Γεωμετρία 1 ώρα
3 Θετικές επιστήμες Φυσική 1 ώρα και Χημεία 1 ώρα
4 Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1 ώρα
5 Θρησκευτικά 1 ώρα
6 Ξένη Γλώσσα (Αγγλικά) 1 ώρα
7 Φυσική Αγωγή 1 ώρα

Μαθήματα τομέων (στο σχολείο μας)

Για να δείτε τα μαθήματα του τομέα πατήστε εδώ.
Για να δείτε τα μαθήματα του Τομέα πατήστε εδώ.

Στη Γ΄ τάξη ΕΠΑ.Λ. εφαρμόζεται πρόγραμμα μαθημάτων τριάντα πέντε (35) συνολικά ωρών εβδομαδιαίως σχεδόν ίδιο με αυτό της Β' τάξης με την διαφορά ότι στην Γ' τάξη οι μαθητές διδάσκονται μαθήματα ειδικότητας.

1 Ελληνική Γλώσσα Νέα Ελληνική Γλώσσα 2 ώρες και Λογοτεχνία 1 ώρα
2 Μαθηματικά Άλγεβρα 2 ώρες και Γεωμετρία 1 ώρα
3 Θετικές επιστήμες Φυσική 2 ώρες και Χημεία 1 ώρα
4 Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ 1 ώρα