Η διαδρομή του σχολείου μας στο χρόνο

Γενικά

Το σχολείο μας ιδρύθηκε το 2002 και παρέχει επαγγελματική εκπαίδευση σε μαθητές και μαθήτριες του Δήμου Φιλιατών. Στεγάζεται σε κτήριο του πολιτιστικού συλλόγου του Δήμου Φιλιατών. Από το 2002 μέχρι το 2007 λειτούργησε ως Τ.Ε.Ε. (Τεχνικό Επαγγελματικό Εκπαιδευτήριο) προσφέροντας τεχνική εκπαίδευση σε μαθητές/τριες στους τομείς: α) ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ β) ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ και γ) ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ. Από το 2007 λειτουργεί ως ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικό Λύκειο) και από το σχολικό έτος 2015-2016, εκτός των παραπάνω τομέων, λειτουργεί επίσης ο τομέας ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΑΣ, ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ καθώς και ο τομέας ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ. Από το σχολικό έτος 2016-2017 οι τομείς ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΙΑΣ και ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ - ΚΟΜΜΩΤΙΚΗΣ έχουν ενοποιηθεί στον τομέα ΥΓΕΙΑΣ - ΠΡΟΝΟΙΑΣ - ΕΥΕΞΙΑΣ.

Διακρίσεις

Πρόγραμμα "Δαίδαλος"

Το πρόγραμμα «Δαίδαλος» είχε ως σκοπό τη δημιουργία κινήτρων για την ανάπτυξη της δημιουργικότητας και εφευρετικότητας των μαθητών και καθηγητών. Το 2008 οργανώθηκε στην Αθήνα στην αίθουσα «Αθηναϊς» πανελλήνια μαθητική έκθεση με τα βραβευθέντα έργα από κάθε περιφέρεια. Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος 60 σχολεία από όλη την Ελλάδα και βραβεύτηκαν τα 10 καλύτερα.

Ανάμεσα στα σχολεία που βραβεύτηκαν ήταν και το ΤΕΕ- ΕΠΑΛ Φιλιατών.

Το έργο που παρουσιάστηκε από το σχολείο μας είχε τίτλο «Κέντρο Άμεσης βοήθειας για ηλικιωμένους» και ήταν ιδέα των μαθητών με αφορμή τους πολλούς ηλικιωμένους που ζουν χωρίς βοήθεια στα απομονωμένα χωριά της Ηπείρου. Η ανταμοιβή των μαθητών ήταν ηθική αλλά και ένα ταξίδι με προορισμό την Βιέννη. Κάποιες εικόνες από την έκθεση παρατίθενται παρακάτω.

"Μωσαϊκό Ιδεών για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα - Mind Your Rights"

Το σχολείο μας συμμετείχε επίσης και στο πρόγραμμα "Μωσαϊκό Ιδεών για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα - Mind Your Rights" (που αρχικά ονομάζονταν Mind Mosaic) το οποίο εφαρμόστηκε πιλοτικά το σχολικό έτος 2009 ? 2010 σε πέντε χώρες της Ε.Ε. (Ελλάδα, Τσεχία, Εσθονία, Ρουμανία και Ιρλανδία), δίνοντας σε 7.500 μαθητές την δυνατότητα, να εμβαθύνουν στο κείμενο του Ευρωπαϊκού Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων (μέσω της μεθόδου των νοητικών χαρτών).
Στόχος του προγράμματος ήταν, καταρχήν, να κατανοήσουν οι μαθητές το περιεχόμενο εννοιών του Χάρτη όπως η αξιοπρέπεια, η ελευθερία, η αλληλεγγύη, η δικαιοσύνη, η ισότητα και στη συνέχεια να εκφράσουν, με όποιο τρόπο έκριναν κατάλληλο, τις σκέψεις και τον προβληματισμό τους σε σχέση με τα Θεμελιώδη Δικαιώματα.

Διεύθυνση σχολείου

Από την ίδρυση του σχολείου μέχρι και το σχολικό έτος 2010-2011 διευθύντρια του σχολείου ήταν η κα. Οικονόμου Μαρίνα (ειδικότητα ΠΕ86). Από το σχολικό έτος 2011-2012 μέχρι και το σχολικό έτος 2016-2017 διευθυντής του σχολείου ήταν ο κ. Μπάμπας Νικόλαος (ειδικότητα ΠΕ83). Από το σχολικό έτος 2017-2018 μέχρι τις 23/03/2021 διευθυντής του σχολείου ήταν ο κ. Κοσιώρης Ευάγγελος (ειδικότητα ΠΕ84). Από 24/03/2021 μέχρι 02/07/2023 διευθυντής του σχολείου ήταν ο κ. Γατσέλος Απόστολος (ειδικότητα ΠΕ86). Από 03/07/2023 διευθύντρια του σχολείου είναι η κα. Τσιάτσιου Ιλιάνα (ειδικότητα ΠΕ86).