Σας ενημερώνουμε ότι η ηλεκτρονική πλατφόρμα e-εγγραφές (https://e-eggrafes.minedu.gov.gr) θα είναι σε λειτουργία από την Παρασκευή 1 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 07.00 έως και τη Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 23.59, προκειμένου να υποβληθούν κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικές αιτήσεις εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής και μετεγγραφής. Η πλατφόρμα είναι προσβάσιμη στην ακόλουθη ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί taxis. Στην περίπτωση ανήλικου/ης μαθητή/τριας ή ενήλικου προστατευόμενου μέλους το οποίο δε διαθέτει κωδικούς taxis, χρησιμοποιούνται οι κωδικοί taxis του γονέα ή κηδεμόνα ή του κατά το νόμο υπεύθυνου αντίστοιχα που έχει καταχωριστεί στο Πληροφοριακό Σύστημα Myschool.

Επίσης, στην περίπτωση κατά την οποία οι αιτούντες/αιτούσες δε διαθέτουν κωδικούς taxis, οφείλουν να προβούν σε όλες τις απαραίτητες ενέργειες προκειμένου να τους αποκτήσουν έγκαιρα.

Οι αιτούντες/αιτούσες κατά την είσοδό τους στην εφαρμογή e-eggrafes θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται για τους τομείς και τις ειδικότητες των ΕΠΑ.Λ. στις οποίες δικαιούνται να εγγραφούν καθώς και την σχετική νομοθεσία.

Για περισσότερες πληροφορίες και/ή διευκόλυνση στην υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης εγγραφής, οι κηδεμόνες μπορούν να απευθυνθούν στο σχολείο.

Στο σχολείο μας το νέο σχολικό έτος 2023-2024 θα λειτουργήσουν οι παρακάτω Τομείς και Ειδικότητες:

• Η Ειδικότητα 'Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής' του Τομέα ‘Πληροφορικής’
  • Ο Τομέας ‘Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού’ και η Ειδικότητα 'Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων'
  • Ο Τομέας ‘Υγείας – Πρόνοιας – Ευεξίας’ και η Ειδικότητα 'Βοηθός Νοσηλευτή'
  • Ο Τομέας ‘Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Περιβάλλοντος’ και η Ειδικότητα 'Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής'

Στην Β' Τάξη δύναται να εγγράφονται:

• μαθητές που έχουν προαχθεί από την Α' Τάξη του Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου.
  • κάτοχοι απολυτηρίου Γενικού ή Επαγγελματικού Λυκείου ή ισοτίμων με τα απολυτήρια αυτά τίτλων σπουδών.
  • απόφοιτοι Τεχνικών Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων (Τ.Ε.Ε.) για απόκτηση απολυτηρίου και πτυχίου.

Στους μαθητές που φοιτούν στο σχολείο δίνεται η δυνατότητα να διαμένουν και να σιτίζονται στη μαθητική εστία του Δήμου Φιλιατών.