Δημιουργία ηλεκτρονικών παιχνιδιών στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού GameMaker, σχ. έτος 2013-2014

Η Ειδική Θεματική Δραστηριότητα (Ε.Θ.Δ.) είναι μια εκπαιδευτική διαδικασία απόκτησης και αφομοίωσης επαγγελματικών γνώσεων και εμπλουτισμού δεξιοτήτων των μαθητών που συνδυάζεται με την ανάπτυξη της ικανότητάς τους στη μεθοδολογία της μάθησης. Στο πλαίσιο της Ε.Θ.Δ. οι μαθητές μπορούν, μεταξύ άλλων, να εκπονούν μελέτες ή να αναλαμβάνουν την εκτέλεση έργων μικρής κλίμακας, να μετέχουν σε εθελοντικές δράσεις, να διεξάγουν ερευνητικές εργασίες.

Στα πλαίσια του μαθήματος, οι μαθητές ασχολήθηκαν με την κατασκευή ηλεκτρονικών παιχνιδιών στο περιβάλλον οπτικού προγραμματισμού GameMaker. Έτσι, κατάφεραν:

• Να δημιουργήσουν από μόνοι τους μια εφαρμογή.
  • Να κατανοήσουν τις βασικές αρχές του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού.
  • Να έρθουν σε επαφή με το περιβάλλον ενός προγραμματιστικού εργαλείου.
Τα παιχνίδια που δημιουργήθηκαν ήταν:

Arkanoid

Παιχνίδι παρόμοιο με το γνωστό παιχνίδι που αναπτύχθηκε από την εταιρεία Taito to 1986 ( συμπιεσμένο αρχείο 11,2MB).

Hunted

Παιχνίδι στυλ ms pacman της εταιρείας Midway( συμπιεσμένο αρχείο 4,4MB).

Strike

Παιχνίδι παρεμφερές με το γνωστό 1942 της εταιρείας Capcon ( συμπιεσμένο αρχείο 7,1MB).