Κατασκευή δικτυακού τόπου με το CMS Joomla!, σχ. έτος 2013-2014

Το μάθημα «Σχεδιασμός και Ανάπτυξη Ιστοτόπων» (ή πριν «Προγραμματιστικά εργαλεία για το Διαδίκτυο») εντάσσεται στο ωρολόγιο πρόγραμμα του Τομέα Πληροφορικής, στις ειδικότητες "Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής" και "Τεχνικός Εφαρμογών Λογισμικού". Γενικός σκοπός είναι να αποκτήσουν οι μαθητές τις αναγκαίες γνώσεις σχετικά με εργαλεία και τεχνικές για ανάπτυξη εφαρμογών στο Διαδίκτυο ώστε να είναι ικανοί να τις αξιοποιούν επαρκώς και να υποστηρίζουν τους χρήστες.

Στα πλαίσια του μαθήματος οι μαθητές αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις για:

• τις λειτουργίες, τα χαρακτηριστικά και τις τεχνολογίες που συνθέτουν το περιβάλλον του Παγκόσμιου Ιστού (www).
  • να χρησιμοποιούν το περιβάλλον του Παγκόσμιου Ιστού, ως πλατφόρμα ανάπτυξης εφαρμογών, με χρήση HTML.
  • να αποκτήσουν την ικανότητα να χρησιμοποιούν τις τεχνικές και τα εργαλεία που έχουν διδαχθεί (όπως είναι: τα φύλλα στυλ css, η γλώσσα JavaScript, τα Συστήματα Διαχείρισης Περιεχόμενου CMS) για τη δημιουργία σύνθετων εφαρμογών.

Το Σύστημα Διαχείρισης Περιεχομένου Joomla! ένα παγκοσμίως γνωστό και ιδιαίτερα δημοφιλές λογισμικό που διανέμεται ελεύθερα και μας επιτρέπει να δημιουργήσουμε σύγχρονους δυναμικούς ιστοτόπους (websites). Στα πλαίσια του μαθήματος, με χρήση του CMS Joomla! δημιουργήθηκε η "Ηλεκτρονική Βιβλιοθήκη" στην οποία παρουσιάζονται κάποια από τα βιβλία του σχολείου που είναι διαθέσιμα για δανεισμό στους μαθητές. Για να μεταβείτε σ' αυτή, πατήστε εδώ.